Dr. Haluk Nurbaki

HAZRETİ SÜMEYYE

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Cenab-ı Hak, Kainatı ehl-i beyt ve habibinin (s.a.v.) yüzü suyu hürmetine yarattı. Sonra bir gün insan oğluna ışık tutması için O’nu Mekke’ye ışınladı… Bütün evrenleri yok olmaktan, solmaktan, insanları sona ermekten kurtaran Fahr-i Kainat Efendimiz teşrif etti. Ve bütün mânâ alemi, bütün evrenler bir şey bekliyordu; Allah, sevgilisi Fahr-i Kainat’ın uğrunda ilk kanı kim dökecek! İşte! Hz. Sümeyye çıktı: “ben dökeceğim” dedi… Bugün bunu anlatmaya çalışıyorum.

Bu ilk kan kainatın gönlündeki bir düğündür. O kanın çıkışı, “Allah’ın sevgilisi nasıl sevilir?” bunu bize öğretmiş, bunu bize göstermiştir!

Hz. Sümeyye insanlık sırrı içerisinde, beşeriyet sırrı içerisinde bir nokta gibi intişar etmiş, bir nokta gibi geçmiş bir insan değildir! Mânâ alemindeki heyecan ile Sevda-i Muhammedi’yi kanıyla ödeyerek bize örnek olmuştur. Muhammed (s.a.v.) nasıl sevilir, bunu öğretmiştir bize.

ALINTI VE KOPYALAMA: "NurbakiMektebi.com" ticari maksat gütmeyen, tamamen gönüllü katılıma açık bir iştiraktir! NurbakiMektebi.com'da, Haluk Nurbaki'nin umuma açık şekilde yapmış olduğu sohbetleri, vaazları, radyo ve televizyon programları kaleme alınarak yayınlanmakta; gazete ve dergi yazıları, ticari dağıtımı durmuş ve devam eden kitaplarından alıntılar kaynak gösterilerek yayımlanmaktadır. Bu bağlamda yayımlanan içeriklerin ulaşılabilir olması asıl gayemiz dâhilindedir; hakları saklı değil, tamamen açıktır. Ancak, alıntı ve kopyalama yapacağınız içerik sayfasına "bağlantı" vermeniz ve/veya "kaynak" göstermeniz zorunlu olmakla beraber, "ticari maksatlı yayınlarda" içeriğin tamamı veya bir kısmı hak sahiplerinden yazılı izin alınmadan kullanılamaz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir