Dr. Haluk Nurbaki

EVREN ve DÜNYAMIZ

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İnsanoğlunun bütün varlıklara nazaran en değişik yanı, etrafını merak etmek özellikle evreni merak etmek, yaratılışı merak etmek, nasıl yaratıldığını merak etmek ve bu evrende bulunduğu bu sonsuz mekânda kendinin yerini düşünmek insanın vazgeçilmez bir tutkusu. İnsanın yapısında bir evren tutkusu var.

Biz evrenleri genelde hep uzayda, gökyüzünde aradığımız için evren deyince sonsuz mesafeleri kastettiğimiz için bilimsel bir yanılgıya düşebiliriz. Evren kavramı bilimde aslında iki farklı mekânın iki farklı dünyaların sırrını taşımaktadır. Bunlardan bir tanesi herkesin bildiği gibi yıldızlar dış evrenler, galaksiler..vs. buraya makrokosmoz yani dev evren diyoruz. Bir de mikrokosmoz vardır. Bu da atomların hayatı, moleküllerin hayatı, onların içindeki kuvantların, nötronların hayatı. Bu dev evrenle minik evren arasında büyük benzerlikler vardır.

ALINTI VE KOPYALAMA: "NurbakiMektebi.com" ticari maksat gütmeyen, tamamen gönüllü katılıma açık bir iştiraktir! NurbakiMektebi.com'da, Haluk Nurbaki'nin umuma açık şekilde yapmış olduğu sohbetleri, vaazları, radyo ve televizyon programları kaleme alınarak yayınlanmakta; gazete ve dergi yazıları, ticari dağıtımı durmuş ve devam eden kitaplarından alıntılar kaynak gösterilerek yayımlanmaktadır. Bu bağlamda yayımlanan içeriklerin ulaşılabilir olması asıl gayemiz dâhilindedir; hakları saklı değil, tamamen açıktır. Ancak, alıntı ve kopyalama yapacağınız içerik sayfasına "bağlantı" vermeniz ve/veya "kaynak" göstermeniz zorunlu olmakla beraber, "ticari maksatlı yayınlarda" içeriğin tamamı veya bir kısmı hak sahiplerinden yazılı izin alınmadan kullanılamaz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir